Održana Radionica “Održivi Razvoj Za Buduće Generacije”

Održana Radionica “Održivi Razvoj Za Buduće Generacije”

U Nikšiću u Župi Nikšićkoj 11. i 12, oktobra 2021.godine, NVO „Morakovo“ iz Nikšića je organizovala u partnerstvu sa NVO Demokratske evropske inicijative, iz Danilovgrada dvodnevnu radionicu pod nazivom „Održivi razvoj za buduće generacije“.

Događaj se realizuje u okviru prijekta ‘Mislimo, djelujmo, inspirišimo svoju okolinu za održivi razvoj’ koji je podržan kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“ koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich Ebert Stftung (FES), NVO Politikon mreža i NVO Centar za istraživanje i zaštitu ptica (CZIP). Program finansira Evropska unija.

Radionica je usmjerena da pomogne jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva i građana, korisnika prirodnih resursa, da doprinesu da usluge ekosistema i biodiverziteta budu prisutnije u procesima razvojnog planiranja i postanu prioritet u javnim politikama uz participaciju svih ključnih aktera. Cilj je da se izazove promjena u ozelenjavanju javnih politika, smanji devastacija prirodnih resursa te unapredi očuva i održivo koriste usluge ekosistema i životna sredina učini održivom kako bi se poboljšao kvalitet života stanovnika lokalnih zajednica Nikšića i Danilovgrada, područja koje povezuju značajne ekološke i biološke vrijednosti i perspektive zelenih dimenzija u politikama lokalnog ruralnog razvoja,

Prisutni na radionici ključni akteri predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, opštinske administracije, privrede akademske zajednice, zainteresovanih strana, lokalni projizvođači korisnici prirodnih resursa, građani i mediji su se saglasili da održivi razvoj podrazumijeva novu kulturu partnerstva za budućnost kako bi se uspostavila koalicija za zajednički rad u rejšavanju i lokalnih izazova naročito kada su u pitanju sektori poljoprivrede, ruralnog razvoja, turizma i energetike.

Pokrenuta je diskusija svih ključnih aktera kako bi stekli uvid o dometima sektorskih politika i toku reformskih procesa na nacionalnom i lokalnom nivou stavljajući fokus Zelenu agendu za Zapadni Balkan, kao novu strategiju za rast regije i prelaz sa tradicionalnog modela na održivu ekonomiju, u skladu sa Evropskim zelenim planom.

Učesnici radionice su saglasni da je lokalne politike razvoja potrebno graditi i ozelenjeti koristeći komparativne prednosti prilagodljivog prirodnog okruženja kako bi se tradicionalni lokalni agrobiznisi očuvali, a malim proizvođačima i poljoprivrednim gazdinastvimaa, koji su izvor prosperiteta i stabilnosti i u globalnoj ekonomiji, čine više od 60 odsto svih kompanija u Evropi, pružila podrška za održivost i oporavak od pandemije izazvane Covidom 19.

Prilično širok raspon tema obuhvatio je gotovo sve segmenate zaštite životne sredine što je uslovilo da se vodio konstruktivan i inspirativan “zeleni” dijalog na relaciji ekologija – energija-ekonomija. Diskusije su tematski pozicionirane u okviru Agende radionice. Počelo se od potreba zaštire jedinstvenih prirodnih vrijednosti opštine Nikšić, posebno voda gornje Zete, do naglašene potrebe uspostavljanja održiva ruralna područja i lanci vrijednosti hrane odnosno poljoprivredne proizvodnje visoke prirodne vrijednosti u kontekstu zelene ekonomije povezanim sa namjerom Evropske unije da integriše zaštitu prirode u Zajedničku poljoprivrednu politiku.

Posebno inspirativna bila je tema “Obnovljivi izvori energije kao prioriteti razvoja Crne Gore” govorilo se o zelenoj energetici koja postaje ključni ekonomski razvojni resurs i pokretač promjena zasnovnih na znanju i inovacijama potvrđen u poslovanju kompanije Elektroprivrede Crne Gore sa indikatorima u četvorouglu održivosti koje prepoznaje Nacionalna strategija održivog razvoja do 2030. Elektroprivreda je od početka pimplementacije projektnih aktivnosti ekspertska podrška NVO u okviru društveno odgovornog poslovanja gradeći jednu novu paradigmu odgovornog ponašanja, koja se ogleda se u tome da se potrebe društvene zajednice shvataju kao nova i izuzetna prilika da se razviju inovativne ideje, demonstriraju nove tehnologije i novi načini za zadovoljenje potreba koje ranije nisu postojale, što otvara prostor za inovacijama i osigurava pristup novim idejama, novim prespektivama i iskustvima, za dobrobit zajednica i društva u cjelini. Iznijet je i stav da zelena ekonomija prilično kasni jer priroda čini destruktivne aktivnosti pa je urgentno i neophodno raditi na unapređenju svjesti o klimi ako se prate naučni pokazatelji koji upozoravaju na loš scenarijo na globalnom nivou. Naglašeno je i da adaptacija na klimatske promjene hitna i nužna svakog pojedinca i na svim nivoima društva, kao i potreba ekologizacije svih djelova privređivanja sa naglaskom na ekonomiju ekosistema i biodiverziteta i njenu inkorporaciju u sve sektorske politike. Istaknuto je da ukoliko se ne ozeleni turizam teško se može očekivati da se ostvare brojni ciljevi iz Nacionalne strategije održivog razvoja. Ako se uzme da je priroda ili prirodna baština značajan element razvoja pri čemu se zanemaruje uloga zelene infrastrukture na lokalnom nivou kao relevantna resursna osnova za turizam, koja dopunjava postupake zaštite prirode u smjeru unapređenja zdravlja, multifunkcionalnosti i otpornosti ekosistema. Posebnu pažnu izazvao je primjer dobre prakse zelene ekonomije koji nije adekvatno prepoznata u sistemu zelenog privređivanja u Crnoj Gori, iako pruža izuzetna višenamjenska rješenja usmjerena za djelovanje u zajednici kao na primjer mogućnosti u rješavanje izaova komunalnog otpada na održiv način.

U dosadašnjem periodu implementacije projekta obje zajednice su pokazale spremnost i otvorenost za sve oblike saradnje u oblasti zaštite prirode i životne sredine što je potvrđeno i prihvatanjem Memoranduma o razumijevanju i saradnji i učešća u realizaciji aktivnosti iz okvira projekta ‘Mislimo, djelujmo, inspirišimo svoju okolinu za održivi razvoj’. Ohrbruje da u lokalnim zajednicama postoji spremnost da se pokrenu promjene za ekološki odgovoran razvoj uz poštovanje standarda u proizvodnji i potrošnji.

Održavanje radionice opravdava potrebu unapređenja ostvarivanja prava čovjeka, sadašnjih i budućih generacija, na zdravu životnu sredinu kao uslov čovjekovog opstanka i života u harmoniji sa prirodom a svrstava se u prirodna, neotuđiva prava. Prirodna prava su prava koja pripadaju svim ljudima. Sa tog stanovišta jasno je zašto pravo na zdravu životnu sredinu, u nizu pojedinačnih prava, podrazumijeva i pravo da najšira javnost učestvovuje u donošenju odluka o pitanjima koja se tiču životne sredine za održivu klimatsku budućnost.

Projekat se realizuje u Nikšiću i Danilovgradu u periodu od 11.06.2021.godine do 11.06.2022.godine

No Comments

Post A Comment