Promocija projekta u Nikšiću “Mislimo, djelujmo i inspirišimo svoju okolinu za održivi razvoj”

Promocija projekta u Nikšiću “Mislimo, djelujmo i inspirišimo svoju okolinu za održivi razvoj”

U organizaciji NVO Morakovo i NVO Demokratske evropske inicijative, 24. septembra 2021. godine uspješno organizovana još jedna promocija projekta “Mislimo, djelujmo i inspirišimo svoju okolinu za održivi razvoj”, ovoga puta u Nikšiću.
Današnja prezentacija projekta je potvrda da opštine Nikšić, visoko na listi prioriteta želi da postavi očuvanje i održivo korišćenje biodiverziteta i zaštitu životne sredine. Uspostavljena saradnja u mjesecima za nama, potvđena je doprinosom Đorđija Manojlovića, Sekretarom Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine opštine Nikšić, njegove saradnice Vere Mirković i biloga Bora Vukovića u definisanju odredbi Memoranduma o razumijevanju i saradnji u oblasti životne sredine i prihvatanja partnerstva i učešća u implementaciji projekta, na čemu im se NVO „Morakovo“ i NVO „Demokratske evropske inicijative“ zahvaljuju.
U toku obavljanja konsultacija vođen je otvoren, interaktivni konstruktivan dijalog o svim zajedničkim pitanjima i definisanja odredbi Memoranduma čime je pokazano, a danas javno potvrđujemo važnost saradnje i partnerstva između lokalnih zajednica i OCD u politikama životne sredine na konceptu održivog razvoja.
Sa težnjom da se učini grad Nikšić i naselja inkluzivnim, bezbjednim, izdržljivim i održivim (SDG11 Održivi gradovi i zajednice) potrebne su promjene u politici očuvanja prirode i zaštiti životne sredine u deceniji pred nama. Kako se Nikšić priprema za izradu integrisane i participativne strategije razvoja uz snažnu posvećenost ka zelenoj viziji, za očekivati je da se pokrene prikupljanje ideja koje se odnose na različite aspekte života zelenog grada kao što su mobilnost, energetika, zaštita klime, priroda, ekonomija i potrošnja. Taj apel je realan s obzirom da nevladin sector ima potencijala i konkretnih ideja koje bi ušle u planska strateška dokumenta.
Ciljna grupa treba li biti najšira publika kojoj bi predstavili najbolje prakse, kao i primere iz drugih gradova, sa lokalnom i globalnom perspektivom na zaštitu životne sredine. Jer, politika životne sredine je instrument čiji je cilj da koriguje tržište i upravne mehanizme kako bi se poboljšao kvalitet životne sredine. Uspostavljanje Lokalnog ekološkog parlamenta sa ciljem da se djeluje na kvalitet svih segmenata životne sredine u zajednici, uključivao bi mlade, privredu, akademsku zajednicu i OCD, kao forum posvećenih razvoju i implementaciji zelenog rasta.
Zaključeno je da će ciljevi Memoranduma poslužiti kao inspiracija privrednim subjektima, organizacijama civilnog društva i Opštini, da zajedničkim radom stvaraju koherentnu sredinu za zelenu tranziciju koja nam predstoji u narednoj deceniji. Uostalom to su danas potvrdili svojim učešćem na događaju predstavnici Elektoprivrede Crne Gore, privrednog sektora Nikšića, kao i predstavnik Tehnoplosa Nikšić.
Riječ je o prijektu koji je podržan kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – „M’BASE“ koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich Ebert Stftung (FES), NVO Politikon mreža i NVO Centar za istraživanje i zaštitu ptica (CZIP).
Program finansira Evropska unija. Prezentacija je pokazala da je realna i značajna akcija projekta na unapređenju ekološke svijesti svih ključnih aktera i izražena potreba da se stvori koherentna sredina spremna da podrži društvene promjene za održivi zeleni lokalni razvoj. Neophodno je uspostaviti partnersva privrede i građana i udružiti sve ekspertske snage/formitati stručne grupe kao podršku za djelovanje u zajednici za zajednicu uzimajući u obzir potrebe zaštite prirode, ali i potrebe razvoja ljudskog društva.

No Comments

Post A Comment